reklama

Tradícia pitia kávy v Portugalsku ( história kávy)

Každý milovník kávy mi dá za pravdu, že vôňa čerstvo pomletej kávy nás dokáže vykopnúť z postele či presvedčiť, že čas na jednu kávičku v kaviarni sa vždy nájde.A je jedno či sme doma, alebo niekde na cestách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď zavítame do Portugalska, ihneď zistíme, že sme v krajine, kde tento nápoj má svoje miesto a tradíciu. Stačí, ak sa človek nechá unášať prúdom mestského života a jeho zvedavý duch si všimne, že káva sa pije takmer všade. Okrem kaviarní, v reštauráciách, v lokálnych pastelariach (snack bar) ako aj v padariach (pekáreň). Všade tam ľudia sedia, postávajú a pijú kávu. Výbornú kávu. Domáci Portugalci sú známi kávičkári. Pitie kávy je hlboko zakorenené v ich kultúre, v histórii a životnom štýle. Je to fenomén ktorý sa dodržiava ako miestny rituál. "Kto kávu nepije, ten nežije" tvrdia niekedy Portugalčania. Pozvanie na kávu v tejto krajine niečo znamená. Je to zárodok niečoho nového, náznak prebúdzajúcej sa dôvernosti a určitej pocty, signalizujúc zbližovanie ľudí. Pre cudzincov je to jeden z prvých tichých krokov ako splynúť s portugalskou spoločnosťou. Viaceré veľké národy stáli pri začiatkoch šírenia kávy v Európe, ale s určitosťou môžeme povedať, že aj Portugalci veľkou mierou prispeli k tomu, že káva sa stala najpopulárnejším nápojom na svete. Dnes sa ročne v Portugalsku vypije 4,3 kg kávy na obyvateľa. Lídrom v Európe je Fínsko, kde to na osobu vychádza až 12 kg kávy. Pre zaujímavosť, denne sa v Európe vypije až 725 miliónov šálok (štatistika rok 2014). Koľko z nich vypijete vy? Koľkými šálkami prispejete?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kaviareň v Porte
Kaviareň v Porte (zdroj: firsttravelstep)
 V uličkách Lisabonu
V uličkách Lisabonu (zdroj: www.firsttravelstep.com)
Vôňa kávy, cestovín a čerstvého prádla v lisabonských uličkách
Vôňa kávy, cestovín a čerstvého prádla v lisabonských uličkách (zdroj: firsttravelstep.com)

ETYMOLÓGIA SLOVA KÁVA A JEHO KRÁTKA HISTÓRIA 

Vrátim sa ale naspäť k Portugalsku, pretože práve prostredníctvom tejto krajiny chcem v krátkosti priblížiť históriu kávy a prvých kaviarní. Otázka znie, ako sa k nám káva vlastne dostala? Do viacerých európskych krajín si tento nápoj našiel prvýkrát cestu z Blízkeho východu, ktorý bol v tom období v Osmanských rukách. V arabsky hovoriacich krajinách sa káva už dávno popíjala v slávnych karavanserajoch (hostinec). Ľudia pri tom v rukách držali zdobenú vodnú fajku nargilé. Skôr ako opíšem cestu kávy do Európy, priblížim etymológiu slova káva, ktorá je pre mňa veľmi zaujímavá. Slovo coffee sa do anglického jazyka dostalo v roku 1598 z holandského slova koffie, keďže Holanďania mali svoju Východoindickú obchodnú stanicu v meste Mocha, kde sa s kávou obchodovalo. Do taliančiny sa slovo caffé dostalo cez Benátky, ktoré dlhodobo sprostredkovali kontakty medzi Európou a arabským svetom, vtedy Otomanskou ríšou. Tak či onak, obe slová koffie/caffé  boli vytvorené z tureckého kahve, ktoré je iba výsledkom tureckej výslovnosti arabského qahwa.  je zase skrátenou verziou slova qahhwat al-bun, čo znamená "víno z bobúľ." Tu by som sa na chvíľu pristavil. Hoci vieme, že nápoj bol vyrobený z divokého kávovníka v Etiópii niekde na náhornej plošine, prvá káva bola pestovaná v Jemene a Jemenčania jej dali aj arabský názov qahwa. Z toho názvu vznikli slová café, coffee aj naša káva. Slovo qahwa pôvodne znamenalo víno a sufijskí mystici používali kávu ako prostriedok na sústredenie a dokonca aj na duchovné opojenie, keď tancovali a spievali, aby splynuli s Bohom. Iné, nie veľmi časté vysvetlenie hovorí, že slovo je odvodené z názvu kráľovstva Kaffa v Etiópii, kde sa kávovník zrodil. Nápoju tam však hovoria bunna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Café a Brasileria. Známa kavá v Lisabone.
Café a Brasileria. Známa kavá v Lisabone.  (zdroj: Firsttravelstep.com)
Domáci na ulici v Porte
Domáci na ulici v Porte (zdroj: firsttravelstep.com)
Pohľad na domy v Lisabone
Pohľad na domy v Lisabone (zdroj: www.Firsttravelstep.com)

O PRVÝCH KAVIARNIACH V EURÓPE, ALE TIEŽ O TOM, AKO PÁPEŽ POKRSTIL KÁVU 

Prvý vierohodný opis pitia kávy pochádza práve z oblasti Blízkeho Východu. Poskytol ho nemecký lekár a prírodovedec Leonhard Rauwolf vo svojom cestopise z Levanty z roku 1582. Podrobne opisuje rituál pitia kávy a doslova píše, že "konzumenti dvíhajú šálku k ústam pomerne často, ale srkajú iba malé dúšky." Keď káva v 16. stor. dorazila prvýkrát do Talianska, duchovní klerici ju chceli zakázať a označili ju za "satanictický nápoj." Avšak pápež Klement VIII. chcel najskôr kávu ochutnať. Legenda hovorí, že potom ako si usrkol horúcej kávy, zvolal: "Tento diabolský nápoj je lahodný. Mali by sme diabla podviesť tým, že nápoj pokrstíme." Jeho pápežské požehnanie zapríčinilo, že sa káva rapídne šírila po celej Európe. Medzi popredných obchodníkov s kávou patrili Arménci, ktorí v priebehu 17. stor. otvárali prvé kaviarne v Paríži, Viedni či v Londýne. V Prahe, ktorá nám je najbližšie to bol Dom u zlatého hada, otvorený arménskym obchodníkom Deomatom Damajanom v roku 1708. Povráva sa, že stál pred svojim obchodom vedľa malej piecky s horúcim uhlím a vo svojom orientálnom oblečení s turbanom a kávovou kanvicou na hlave ponúkal okoloidúcim svoj exotický nápoj. V ruke držal kocky cukru a šálky. Veru, pristavil by som sa pri ňom aj ja. Dopyt po tomto nápoji rýchlo narastal a v priebehu nasledujúceho storočia sa postupne otvárali nové a nové kaviarne. Portugalsko bolo vtedy stále zámorskou veľmocou, keďže medzi jej hlavné kolónie patrila Angola, Mozambik, indická Goa, čínske Macao a Brazília. A práve Brazília zohrala významnú úlohu pri rozvoji a rozšírení kávy. Ale ako tomu všetkému dopomohli Portugalci? Môžeme im ďakovať za rozšírenie kávy? Akú kávu pijú ľudia v Lisabone a prečo je Brazília najväčší producent kávy na svete? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
kaviareň v štvrti Belém v Lisabone
kaviareň v štvrti Belém v Lisabone (zdroj: www.firsttravelstep.com)
V Lisabone domáci radi posedávajú pred dverami a pozorujú ruch na ulici.
V Lisabone domáci radi posedávajú pred dverami a pozorujú ruch na ulici.  (zdroj: www.firsttravelstep.com)

Ak vás táto časť článku zaujala a chceli by ste dočítať jeho koniec, stačí kliknúť na link Portugalska-kava-je-droga-ktoru-pije-kazdy-historia-tohto-napoja a presmeruje vás to na môju webstránku www.firsttravelstep.com. Je tam celý článok, veľa zaujímavých fotografií. Budem rád ak sa ku mne pridáte. Veľká vďaka za podporu. 

Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Človek čo má rád - prirodzený smiech, pozitívnu náladu a sarkastický humor, spoznávanie cudzích ľudí a kultúr, chuť horúceho čaju a arómu kávy, portské a tokajské vínko, krásne portugalské, španielske a anglické slovíčka. Človek, čo miluje cestovanie telom aj dušou a s ním spojené dobrodružstvo, hory a prírodu. Okrem toho sa rád ponára do studnice vedomostí starých kníh a zaprášených máp. Miluje hudbu a hudobné nástroje. Zbožňuje fotografovanie a písanie, pretože rád odkrýva čaro našej doby a našej planéty. Riadi sa heslom: "Bud vždy vyzbrojený úsmevom, pretože s ním je život krajší":-) Zoznam autorových rubrík:  PortugalskoNezaradenáTaliansko a jeho krásyAmerikaSlovenskoIzraelBraziliaŠkótskoPoľskoBelgickoŠvédskoAko chutí MarokoŠpanielskoBáseň ako darKeď kráčam životom

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu