Južné Taliansko - uličkami stredovekého Bari vecchia

Autor: Zdenko Somorovsky | 14.2.2011 o 15:00 | (upravené 22.2.2011 o 23:58) Karma článku: 12,27 | Prečítané:  4865x

Na diamantovom náhrdelníku Talianska sa Bari neblyští ako Rím a iné mestá, napriek tomu však púta pozornosť cestovateľov. Mesto tak ako v minulosti, aj teraz je srdcom Apúlskeho kraja. Pri formovaní starého mesta Bari vecchia, ako ho domáci nazývajú, zohrala jeho vynikajúca poloha dôležitú úlohu, pretože sa nachádzalo na náboženskej križovatke pútnických ciest do Svätej zeme a tak bolo stredovekých prístavom pre pútnikov a križiakov.

"Volný čas je nejdôležitejšia súčasť našeho života"

Denis Diderot

PiazzadelFerrarese.jpg

Táto strategická poloha sa stala taviacim kotlom rôznych kultúr, čo sa nakoniec odrazilo na architektúre starého mesta. Kombinovali sa tu štýly antické, arabské, románske, normanské či byzantské. Z čias rímskeho cisárstva, keď sa mesto volalo Barium sa mnoho pamiatok nezachovalo, preto sú dnes najväčším lákadlom normanské románske stavby. Jednou z ich prvých veľkolepých projektov bola  Basilika di San Nicola, ktorá je zároveň krásnou ukážkou kombinácie rôznych stavebných prvkov. Bazilika pochádza z roku 1087, zovňajšok zdobí vysoký štít s vežami po stranách. Vstupný portál je v jednoduchom románskom štýle, ale reliéfy na dverách a oblúku nesú arabské, byzantské a antické prvky. Pod svojou kryptou ukrýva pozostatky svätého Mikuláša, patróna mesta. Jej mladšou sestrou je Cattedrale di San Sabino, ktorá síce architektonické zložky čerpá z baziliky, obe sú však vrcholným dielom románskej architektúry, ktorá apúlsky kraj preslávila. Ďalšou dominantou je mohutná pevnosť a hrad v jednom - Castello Svevo. Stavať ho začal normanský kráľ Roger II. v roku 1132. Po jeho zničení sicílskym vpádom ho približne po 100 rokoch opäť postavil cisár svätej rímskej ríše, kráľ Frederik II. Počas storočí spĺňal okrem svojej primárnej funkcie aj úlohu väzenia a kasární. Vnútorný areál pevnosti človeka očarí románskou strohosťou. Z môjho pohľadu je to ideálne miesto na oddych pred horúcim juhotalianskym slnkom.

86.jpg

BasilikadiSanNIcola.jpg

portalBasilikydiSanNicola.jpg

SanNicola.jpg

SanSabino.jpg

San Sabino

zakutiaBarivecchia.jpg

Uličkami sa dostanete až...

CattedraleSabino.jpg

..pred katedrálu di San Sabino

Sabino.jpg

Vo vnútri katedráli

pevnostCastelloSvevo.jpg

CastelloSvevooo.jpg

Castello Svevo

PevnostCastelloSvevoI.jpg

72.jpg

CastelloSvevo.jpg

ArealCastellaSveva.jpg

434.jpg

 

Tal450.jpg

Po návšteve týchto pamiatok som sa už len nechal unášať labyrintom nepoznaných uličiek. Aj bezcieľné túlanie malo svoj význam, pretože som sa dostal na miesta, ktoré by som normálne nevyhľadal. Umenie chôdze v zmysle putovania, to bol môj cieľ. Atmosféra mesta  ma hneď pohltila, tu som sa zastavil na kus reči v kaviarni, inde zase kúpil domáce pane u jedného z miestnych obchodníkov. Všimol som si, že pokojný výraz tváre zdobil skoro všetkých mojich okoloidúcich. Napríklad v parku pri miestnej univerzite sa počas siesty hrali karty. Skoro pri každej lavičke bolo vidieť klbko mužov, napínavo sledujúcich túto ruletu s kartami. Zaujímavé miesto je starý prístav, kde som skúsil čerstvú ustricu na rybích trhoch, ktoré svojou podmanivou atmosférou pohltia do deja každého, kto má toto „talianske" divadlo rád. Vzduch na trhu bol nasiaknutý rybacou vôňou, obchodným duchom a všadeprítomným krikom rybárov, ktorí zvolávali ľudí k svojmu stánku, ako islamský muezín zvolávajúci muslimov na rannú modlitbu do mešity. Z trhu som si to opätovne namieril do Bari vecchia, ktorého rytmus na mňa pôsobil pokojným dojmom. Uličkami som sa dostal k Fortino San Antonio Abate, ktorá bola postavená v 14. stor. a je z nej krásny panoramatický výhľad na celý prístav a priľahlé uličky. Vo vnútri je kaplnka zasvätená svätému Antonovi, patrónovi zvierat. Labyrint podchodov, priechodov a uličiek s pestrými obchodíkmi sa zaplnil vôňou čerstvo opranej bielizne, čistota sa niesla vzduchom a ja som len nasával zo všetkých strán. Z otvorených okeníc sa šírila chuť varených cestovín, pravdepodobne šlo o orecchiette (ušká), typické cestoviny tohto regiónu, sláviace však úspech po celom svete. Celkovo by som povedal, že ľudia sa tu tak nenáhlia ako v iných mestách, radi sa zastavia a pohovoria o aktuálnych problémoch Talianska. Stačí pár talianskych viet a oni sa už sami rozrečnia a radi vás zavedú do svojho obchodíka, alebo odporučia dobrú reštauráciu.

44.jpg

849.jpg

PocasiestySaHhrajukarty.jpg

TypicalItalianStreet.jpg

stav.jpg

pobrezie.jpg

av.jpg

67.jpg

Kate from CS make a photo

Pristav.jpg

rybari.jpg

Talia1864.jpg

human.jpg

878.jpg

Rybitrh.jpg

Taliansko895.jpg

Maličký senor je super ako postavička z rozprávky

atmosferaNatrhoch.jpg

ujco.jpg

Ta1896.jpg

octopus.jpg

Kto si dá octopusi?

Tal1897.jpg

Rybar.jpg

946.jpg

BariVecchiaIII.jpg

Barivecchia.jpg

Taliansk1646.jpg

Talia.jpg

FortinoSanAntonioAbate.jpg

Fortino San Antonio Abate

grilovanie.jpg

Grilovanie medzi uličkami

Taliansko201027.jpg

Všade bolo cítiť vônu čerstvo vypraného prádla

pradlo.jpg

29.jpg

33.jpg

meste.jpg

FerrareseI.jpg

470.jpg

Zdravím Vás všetkých a veľa šťastia na cestách :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?