Od Yellowstonského národného parku po Grand Canyon (fotoreportáž)

Autor: Zdenko Somorovsky | 28.12.2011 o 14:45 | (upravené 28.12.2011 o 15:12) Karma článku: 13,01 | Prečítané:  3597x

Prechádzka národnými parkami Ameriky. USA je 3. najväčšia krajina na svete. Rozlohu má až 9 631 418 km2. Okrem veľkých kozmopolitných miest má aj neskutočne krásnu prírodu. Prírodu, ktorá obohacuje, ktorá uzdravuje, z ktorej čerpáme silu a ktorú niekedy vnímame ako dokonalé božie dielo. Prejdeme sa prvým národným parkom na svete, ktorým je svetoznámy Yellowstone, legenda medzi svetovými parkami. Yellowstone je magické miesto, kde na každom kroku narazíte na bublajúce bahná a zo zeme vyvierajúce pramene. Erupcie gejzírov sú tu každodennou záležitosťou a voľne pasúce sa bizóny človeka vrátia do čias, kedy sa státisíce týchto zvierat pásli na bohatých lúkach amerických prérií, v časoch dobíjania Divokého Západu. Okrem toho si ukážeme ako to vyzerá v národnom parku Arches, ktorý je známy svojimi krásnymi oblúkmi, prebehneme sa indiánskym parkom Monument Valley, ktorý poznáme z filmových westernov, krátko sa zastavíme na ostrove Antelope, kde sa taktiež voľne pasú bizóny. V Death Valley zase vstúpime na druhé najhorúcejšie miesto planéty a na záver si prezrieme geologické vrstvy Grand Canyonu.

NÁRODNÝ PARK YELLOWSTONE

GrandPrismaticSprings.jpg

Grand Prismatic Springs

Na svete existujú tisícky národných parkov, ale iba jeden z nich vznikol ako prvý. Bol to práve Yellowstone, ktorý ostatným ukázal cestu ako vytvoriť národný park. Bol vyhlásený už v roku 1872, vďaka čomu sa začalo diskutovať o ochrane prírody.

YellowstonGrandCanyon.jpg

Yellowstonský Grand Canyon

YellowGrandCanyon.jpg

Drev.jpg

Prechádzka pomedzi minerálne jazerá je neopakovateľným zážitkom.

clanok_foto_572_orig.jpg

pramen.jpg

Faithful.jpg

Gejzír Old Faithful(starý verný). Tento gejzír je výnimočný tým, že od svojho objavenia vystrekuje vodu do výšky 30 - 55 m., približne každých 90 min. Stal sa tak najpresnejšie činným gejzírom na svete.

_IGP4255.jpg

_IGP4256.jpg

 

NÁRODNÝ PARK ARCHES

obkujd.jpg

Snáď najpôsobivejšie skalné okno DELICATE ARCH. Nachádza sa až vo výške 1474 m.n.m.

_IGP5660.jpg

_IGP5662.jpg

_IGP5680.jpg

Vnútorné okno sa týči do výšky 10 metrov.

_IGP5705.jpg

Na hodinový výstup k oknu treba mať veľa vody, dobrú kondičku, ale aj niečo proti horucému slnku.

archesII.jpg

Cesta k najväčšiemu skalnému oblúku v parku.

_IGP5379.jpg

delicate.jpg

LANDSCPAE ARCH je so svojim rozpätím 92 metrov a výškou 30 metrov najväčším skalným oblúkom na svete.

_IGP5438.jpg

Aj takúto malú potvorku stretnete v parku, ktorý cez deň vyzerá bez života, ale cez noc ním prekypuje.

ARCHESNATIONALPARKI.jpg

Rieka či potok Salt Wash bola kedysi hlavným zdrojom života v úrodnom údolí Salt Valley, kde kedysi mormonskí osadníci farmárčili.

Panorama4.jpg

_IGP5619.jpg

_IGP5591.jpg

 

MONUMENT VALLEY

_IGP6130.jpg

Pútavý pohľad sa naskytne hneď pri vstupe do parku. Inak práve po tejto ceste bežal Forrest Gump, keď mal svoje "behavé" obdobie.

_IGP6140.jpg

Červenohnedé pieskovcové formácie a skalné veže sú výsledkom miliónov rokov trvajúcej erózie hornín, ktoré vznikli ukladaním sedimentov pred viac ako 160 mil. rokov.

_IGP6168.jpg

Okrem známych stolových hôr nájdeme v parku aj piesočné duny, skalné okná a kamenné stĺpy. Niektoré pieskové monolity dosahujú výšku až 120 m.

_IGP6167.jpg

Záujem ľudí o prírodné krásy juhozápadu USA zapríčinil, že toto miesto sa razom stalo celosvetovo známym a veľmi rýchlo sa ocitlo na liste viacerých cestovateľov.

_IGP6253.jpg

Okrem toho park preslávili mnohé známe westerny či reklamy pre cigarety Marlboro.

_IGP6223.jpg

Obrovské skalné monolity sú tichými svedkami dávnej histórie našej zeme.

DEATH VALLEY

_IGP6934.jpg

Národný park Death Valley (Údolie smrti) sa nachádza v Mohavskej púšti. Púšť ukrýva aj jeden z endemitov, ktorým je Joshua Tree. Strom, resp. juka obrovská sa dožíva niekedy až 700 rokov a rastie iba na niektorých miestach Kalifornie. Jozueho alebo aj Ježišov strom prišiel k svojmu menu začiatkom 19. stor., kedy cez púšť putovali mormonskí osadníci. Tí v podobe stromu videli svojho vodcu Josepha Smitha, ktorý im konármi ukazuje smer cesty cez nehostinné prostredie púšte a privedie ich do zasľúbenej zeme.

_IGP6952.jpg

Údolie smrti je vo svete známe ako najsuchšie, najteplejšie a najnižšie položené miesto v Kalifornii, USA a celej Severnej Amerike. Údolie má rozlohu až 8000 km2 a je takmer 230 km dlhé a 8 až 25 km široké.

_IGP6987.jpg

Soľné jazero Badwater leží 86 metrov pod úrovňou mora a v roku 2001 tu bola nameraná najvyššia teplota v USA - až 56,7 °C. Pričom teplotný rekord na zemi drží z roku 1922 líbyjská El Azizia s 57.8°C. Pohľad z Danteho vyhliadky.

_IGP7034.jpg

Toto je povrch najnižšie položeného miesta na západnej pologuli. Kam len oko dovidí sú samé soľné kopčeky, ktoré tu po sebe zanechalo niekoľko jazier, ktoré sa postupom času vyparili.

_IGP6965.jpg

V Death Valley sa okrem soľných plání a vysychajúcich jazier a prameňov nachádzajú aj 300 metrov vysoké pieskové duny.

_IGP6970.jpg

_IGP6977.jpg

 

ANTELOPE ISLAND

Antelope.jpg

Ostrov Antilop je najväčší z pomedzi 10 menších ostrovčekov nachádzajúcich sa na Veľkom Soľnom jazere v Utahu. Charakteristický je suchou prirodzenou pastvinou. Žije tu niekoľko vzácnych druhov zvierat ako kojoty, rohaté antilopy, ovce hruborohé, ale hlavne bizóny.

bizony.jpg

Tie tu boli vysadené v roku 1893 a odvtedy sa im tu dobre darí a ich počet narastá. Ostrov slúži ako ideálne miesto na ich ochranu a chov. Vidieť voľne pasúce sa stáda bizónov bolo pre mňa skutočne veľkým zážitkom.

bizonyI.jpg

Ostrov bol objavený v roku 1845 Kitom Carsonom, ktorý objavil Veľké Soľné jazero. Ostrov pomenoval podľa zastrelenej antilopy rohatej, ako vďaku za jej mäso.

GRAND CANYON

dazd.jpg

Geologická čítanka našej planéty, jedinečný, grandiózny výtvor našej Matky prírody. Kaňon sa začal vytvárať približne pred 5. - 6. miliónmi rokov, kedy došlo k významnému hlbinnému zlomu v zemskej kôre a prehistorická rieka Colorada vtedy začala svoju púť. Každý deň začala odnášať stovky tisíc ton hornín a postupne sa zarezávala do povrchu a vytvorila a stále vytvára dnešný kaňon.

GGG.jpg

Ako sa zarezávala, odhaľovala jednotlivé vrstvy zeme. Najspodnejšia vrstva je až 2 miliardy rokov stará, ide o tvrdú kryštalickú bridlicu, ktorá spomaľuje eróznu činnosť rieky. Najvrchnejšiu vrstvu tvorí mäkší krikabský vápenec, ktorý má "len" 230 miliónov rokov.

CBGC.jpg

_IGP6295.jpg

Dĺžka kaňonu pozdĺž rieky Colorado je až 446 km. Kaňon je hlboký 2 km a široký od 500 m až do 29 km.

_IGP6365.jpg

Celá rieka má 2250 km. Vyteká zo Skalných hôr a steká do Kalifornského zálivu. Dnes je jej prietok minimálny, čo zapríčinuje dlhodobo suché počasie, nedostatok zrážok a veľké priehrady typu Hoover či Glen. Príčinou čoraz menšieho toku a klesajúcej hladiny je aj vysoký odber vody okolitými štátmi - Arizony, Colorada, Nevady, Utahu a Kalifornie.

_IGP6412.jpg

Grand kaňon bol donedávna medzi 28 finalistami najnovších 7 divov sveta, avšak medzi vytúžených 7 najlepších sa nedostal. Premohli ho iní borci ako vodopády Iguazú, či rieka Amazonka. Aj keď sa mu neušlo miesto v topke, stále ostáva pohľad na kaňon jedinečný a neopísateľný. Jeho mohutnosť vám tak ako mne určite vyrazí dych.

Prajem veľa cestovateľských zážitkov v Novom roku 2012.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

KOMENTÁRE

Danko s Ficom si dávno zvykli na Bugára, ktorý nereptá

Bugár pripravil pre Fica s Dankom naozaj nepríjemnú situáciu.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?