Prechádzka magickým Jeruzalemom (fotoesej)

Autor: Zdenko Somorovsky | 20.2.2017 o 13:38 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  554x

Jeruzalem,Jeruzalem ako ťa uchopiť do slov? Mátaš mi stále hlavu, opil si ma svojou krásou a spiritualitou. Do akého rámu mám vložiť tvoj krásny obraz z Olivovej hory?Kde mám uchovať všetky tvoje pachy z krásnych úzkych uličiek? 

Ešte stále cítim vôňu kadidiel a sviečok v tvojich starých chrámoch. Napil som sa z tvojho kalicha vína a jedol tvoj chlieb. Som smädný po tebe. Zaslúžiš si to najvyššie ocenenie, pretože niet na zemi iného svätého miesta, ktoré by sa ti vyrovnalo.

Verím, že existujú mestá, ktorých názov nech vyslovíme v akomkoľvek jazyku, nesie v sebe obrovskú moc, je nositeľom veľkolepých myšlienok a historických udalostí, ktoré ovplyvňovali životy ľudí po celé tisícročia. Osud im doprial byť na svetovom výslní. Keď vyrieknem slovo JERUZALEM, cítim na jazyku práve túto jeho silu a mohutnosť, podlomia sa mi kolená, akoby som držal nebeskú klenbu a podľahol jej nadprirodzenej sile. 

Áno, ty Jeruzalem, kedysi malé mestečko na kopci v Judeji si stred záujmov veľkých národov, labyrintom vášní, bojovým poľom náboženskej viery, ty spájaš a rozdeľuješ svet iba obyčajným vyslovením tvojho mena. To, čo sa udeje v tvojich útrobách zaujíma a ovplyvňuje politické postoje veľkých mocností.

MÚR NÁREKOV

Si všetko, len nie „mesto pokoja,“ ktoré z tvojho názvu vychádza. Si azda až príliš milované, pretože práve v tvojich múroch sa zabíjalo a umieralo z lásky. Až priveľkej lásky. 

CHRÁMOVÁ HORA

BAZILIKA BOŽIEHO HROBU 

 

 

Ak sa vám moja fotoreportáž páčila a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac kliknite na odkaz, kde som spísal zaujímavé rady a inšpirácie na cestu. Ako si naplánovať Izrael na 7 dní. Preklikte ťa to na moju webstránku www.firsttravelstep.com  

Veľká vďaka za podporu. Prajem krásny deň 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dobré ráno: Česká ČSSD? Fico im rozprával o bordeli a prostitútkach

Českí sociálni demokrati zmenili šéfa.

EKONOMIKA

Koľko ukrajuje chrípka ľuďom z príjmu?

Ak sa rozhodnete vypísať na PN, okrem výdavkov na lieky prídete i o časť mzdy.


Už ste čítali?